Gospodarstwo » Mleko od Bonifratrów


Co to za mleko?
Świeże mleko „prosto od krowy” pochodzi wyłącznie z gospodarstwa rolno – hodowlanego Konwentu. Świeże, pełnotłuste, niepasteryzowane, schłodzone mleko dowożone jest co drugi dzień z prowadzonego przez Braci gospodarstwa w Zebrzydowicach. Mleko pochodzi od krów rasy polskiej czerwono – białej, które żywione są paszami naturalnymi, nie zawierającymi dodatków chemicznych. Poddawane jest ono wszystkim koniecznym badaniom mikrobiologicznym w celu wyeliminowania ryzyka zanieczyszczenia drobnoustrojami chorobotwórczymi oraz systematycznej ocenie użytkowości mlecznej służącej oznaczeniu m.in. zawartości białka i tłuszczu. Nasze gospodarstwo należy do PFHBiPM oraz do spółdzielni mleczarskiej w Nowym Targu, gdzie od kilku lat oddajemy mleko.

W jaki sposób dociera do mlekomatów?
Mleko bez dostępu powietrza, bez zanieczyszczeń,przepływa przewodami do zbiornika, gdzie w krótkim czasie schładzane jest do 5C, a następnie po zakończeniu udoju w ciągu kilku zaledwie godzin trafia do mlekomatów, gdzie czeka na klientów nie dłużej niż 48h. Następnie zbiornik z mlekiem zostaje wymieniony na drugi ze świeżym mlekiem, a stary jest myty wraz z przewodami. Tak uciążliwa wymiana wymaga niemałego nakładu sił i kosztów, dlatego też cena 3 zł na razie utrzymywana będzie przez jakiś czas jako promocyjna.

Czym się różni od mleka ze sklepu?
Jeszcze kilkanaście lat temu świeże, naturalne mleko „prosto od krowy” szczególnie dla dzieci stanowiło podstawę codziennego posiłku. Teraz najczęściej dostępne jest mleko utrwalone za pomocą wysokich temperatur w procesie pasteryzacji lub sterylizacji. Metody obróbki termicznej stosowane są przede wszystkim dla potrzeb handlu, by sprzedać towar, którego długi termin przydatności do spożycia odpowiada producentom i handlowcom, obniżając koszty produkcji, transportu i przechowywania. Wyprodukowanie świeżego mleka jest zdecydowanie droższe. Trzeba zachować nieprzerwany łańcuch chłodniczy od momentu wyprodukowania do momentu dostarczenia go do konsumenta. Obecnie coraz większa liczba osób docenia zalety świeżego mleka, w którym zachowane są wszystkie wartościowe składniki odżywcze i cenna mikroflora bakteryjna. Obróbka termiczna nie pozostaje bez wpływu na niektóre składniki produktu. W istotnym stopniu ulega zmniejszeniu zawartość witamin: A, C, B1, B6, B12, kwasu foliowego, biotyny. Wysoka temperatura zmienia również trwale smak mleka, pozbawiając je charakterystycznego aromatu i nadając mu specyficzny posmak sterylizacji. Jednym słowem mleko prosto od krowy nie traci swych właściwości, bakterii, witamin i smaku.

Jakie są minusy mleka prosto od krowy?
Przede wszystkim my musimy się szybko uwijać, by nie stracić cennego czasu, jak również kupujący mleko nie może go dłużej przetrzymywać w lodówce niż ok. dwa - trzy dni. Należy go albo przegotować albo odstawić w temperaturze pokojowej na zsaidłe, przy czym dobrze jest w miarę prędko zebrać śmietankę, gdyż wkrótce jej jakość smakowa się obniża. Ponadto prawodawca, ze względu na bezpieczeństwo komsumentów - mimo że i stado i mleko jest poddawane okresowym badaniom - zaleca przegotowanie takiego mleka. Sądzę, że pasteryzacja w temp. 60C eliminuje w dużym stopniu wszelkie niebezpieczeństwo, dlatego w trosce zwłaszcza o osoby starsze i dzieci należałoby mleko najpierw pasteryzować, a następnie dodać np. określone bakterie jogurtowe. Podobnie jak wiele osób zwykle pozostawiam mleko na zsiadłe i pozwalam bakteriom robić swoje..

Co moźna zrobić z tego mleka?

Jak przygotować domowy twaróg?

Aby przygotować ser biały w warunkach domowych potrzebujemy świeże, naturalne, niepasteryzowane mleko. Ustawiamy je w ciepłym miejscu na około dwa dni w celu uzyskania mleka zsiadłego. Jeśli do słodkiego mleka dodamy łyżkę już zsiadłego, wtedy nowe będzie gotowe po jednym dniu. Naczynie z zsiadłym mlekiem należy wstawić do większego naczynia z gorącą wodą o temperaturze ok. 60 °C i przetrzymać do czasu, aż skrzep oddzieli się od serwatki. Następnie mleko delikatnie wylać na sitko wyłożone podwójnie złożoną gazą.

Twaróg otrzymamy także przez połączenie mleka zsiadłego z wrzącym mlekiem słodkim. Mleko zsiadłe należy zalać gotującym się mlekiem słodkim, nie roztrzepywać. Pozostawić na małym ogniu do oddzielenia się serwatki, a następnie odsączyć na gęstym sitku lub gazie. Tak przygotowany biały ser ma wyjątkowo delikatny smak i zapach. Można z niego przygotowywać smaczne pasty twarogowe z dodatkiem szczypiorku, cebuli, ryby wędzonej, ogórka kiszonego i wielu innych dodatków, zgodnie z indywidualnymi preferencjami smakowymi.

zobacz ->> film podpowiadający rozwiązania

Pamietajmy też o wspaniałych zaletach serwatki, której wysokoprzyswajalny wapń pomaga w osteoporozie, a skład mineralny sprawia, że niejeden energetyzujący napój może przy niej się schować.

Jeśli dość szybko zbierzemy śmietanę, możemy również przygotować masło, korzystając choćby ze słoika. Należy nim wykonywać ruchy aż do zgranulowania się tłuszczu, a następnie masło trzeba kilkakrotnie przepłukać wodą. 

Gdzie można znaleźć Mleko od Bonifratrów?

Jak obsłużyć mlekomat?

Aby zakupić mleko należy wrzucić odliczoną ilość monet do mlekotomatu. Korzystając z niego można użyć własnych pojemników lub zakupić na miejscu butelki wielokrotnego użytku, z barwną etykietą w butelkomacie. Podajnik i naczynie w którym kupujemy mleko są każdorazowo wyparzane lub myte. Urządzenia spełniają najwyższe standardy jakości, bezpieczeństwa i higieny.

Jakie są właściwości odżywcze mleka?

  1. Mleko jest jednym z najbogatszych źródeł wapnia, fosforu i witaminy D. Są to bardzo ważne substancje odżywcze , stanowiące niezbędny skalnik budowy mocnych kości i zębów, szczególnie u dzieci i dorastającej młodzieży. Wystarczająca ilość wapnia w pożywieniu zmniejsza ryzyko takich chorób, jak: osteoporoza, nadciśnienie tętnicze krwi, rak jelita grubego, choroba niedokrwienna serca i kamica nerkowa. Spożycie 0,5 litra mleka pokrywa w 50% dzienne zapotrzebowanie na ten składnik u osób o podwyższonym ryzyku niedoboru wapnia lub w około 70% u osób o normalnym zapotrzebowaniu na wapń. Witamina D stanowi niezbędny składnik do prawidłowego wchłaniania wapnia przez organizm.
  2. Mleko stanowi bogate źródło cennego białka. Białka mleka charakteryzują się wysoką wartością odżywcza. Zawierają wszystkie aminokwasy egzogenne, których organizm nie może produkować samodzielnie, w proporcjach i ilościach zbliżonych do zalecanego zapotrzebowania .Występująca w okresie niemowlęcym alergia ma białka mleka krowiego, najczęściej mija z wiekiem i nie ogranicza jego spożywania w późniejszym okresie.
  3. Mleko zawiera w swym składzie łatwo przyswajalny tłuszcz. Istotna rola tłuszczu mlecznego jest związana z różnorodnością wchodzących w jego skład kwasów tłuszczowych. Przeważnie są to kwasy krótkołańcuchowe, łatwo ulegające utlenianiu i nie obciążające wątroby. Duże znaczenie ma także zawartość niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) przy jednoczesnej niskiej zawartości cholesterolu. Istotną cechą tłuszczu mlecznego jest jego lekkostrawność, co umożliwia stosowanie mleka w żywieniu dzieci i osób starszych o osłabionej aktywności enzymatycznej układu pokarmowego. Tłuszcz ten jest także nośnikiem substancji aromatycznych nadającym mleku jego charakterystyczny zapach i smak.

Dlaczego warto wybrać naturalne mleko?

  • Świeże, surowe mleko, w przeciwieństwie do utrwalanego za pomocą wysokich temperatur, zawiera wszystkie składniki odżywcze tj witaminy D, A , E, B, wapń, wysokowartościowe białko oraz substancje tłuszczowe.
  • Niepasteryzowane mleko posiada przyjemny, naturalny smak i zapach, pod warunkiem, że hodowla krów przebiega i higienicznych warunkach, a krowy żywione są właściwie 
  • W surowym mleku obecne są naturalne bakterie wykazujące działanie probiotyczne, poprawiające równowagę naszej mikroflory jelitowej. Dzięki działaniu bakterii mlecznych mleko zsiada się i nadal nadaje się do spożycia. Zmienia się tylko jego smak, poprawia się jego strawność. Białka mleczne i laktoza (cukier mleczny) rozkładają się na składniki prostsze. Powstają produkty wyśmienite w swym kwaśnym, orzeźwiającym smaku, o doskonałych właściwościach sensorycznych i dietetycznych.
  • Bakterie kwasu mlekowego hamują wzrost niepożądanej mikroflory chorobotwórczej w układzie trawiennym człowieka oraz doprowadzają do jej zniszczenia. Żywe kultury bakterii, które znajdziemy w zsiadłym mleku zapobiegają biegunkom, wzdęciom i zaparciom. Są szczególnie polecane osobom, stosujących antybiotyki, gdyż te leki oprócz chorobotwórczych drobnoustrojów zabijają też nasze bakterie jelitowe.
  • Pod wpływem działania bakterii mlecznych ulega rozkładowi laktoza, czy obecny w mleku cukier. U pewnej grupy osób, szczególnie starszych, występuje nietolerancja tego cukru i związane z tym dolegliwości gastryczne. Dlatego osoby te powinny zastępować słodkie mleko produktami mlecznymi fermentowanymi tj zsiadłe mleko, kefir, jogurt.

Jeśli spożywamy mleko surowe musimy mieć gwarancję, że pochodzi ono ze sprawdzonego źródła, gdzie przestrzegane są odpowiednie warunki higieniczne i mleko poddawane jest systematycznym badaniom mikrobiologicznym. Więcej na: poradnikzdrowie.pl

Dlaczego nie warto ulegać mitom odnośnie mleka?

W naszym regionie geograficznym występuje powszechnie u nas w populacji enzym laktazy umożliwiający trawienie mleka /choć bezsprzecznie bywają między nami wyjątki/. Ponadto od wieków nauczyliśmy się przetwarzać mleko do bardziej przyswajalnych postaci takich choćby jak ser. Trudno sobie wyobrazić możliwość przeżycia wielu pokoleń Polaków czy Słowian bez mleka.. Nie dajmy się więc poddać - zdaje się po części celowo rozpowszechnianym - mitom o rzekomej szkodliwości mleka. Czyżby napoje energetyzujące czy drogie suplementy były korzystniejsze dla naszego zdrowia?

Dlaczego niektórzy mogą odczuwać bóle brzucha po wypiciu szklanki słodkiego mleka?

"Przyczyną dolegliwości może być to, że większość dorosłych na całym świecie – według szacunków aż 68 proc. – nie jest w stanie dostatecznie strawić mleka.
Cierpią bowiem na nietolerancję laktozy, której przyczyna leży w braku enzymu rozkładającego na części cukier mleczny, czyli laktozę właśnie.
Enzym ten – laktaza – występuje w organizmach małych dzieci, lecz z wiekiem zanika, jak tłumaczy genetyczka specjalizująca się w badaniach nad ewolucją człowieka Pascale Gerbault. Co prawda nadal jest wytwarzany i wciąż pozwala na trawienie laktozy, ale dotyczy to coraz mniejszej liczby osób.
– Nie wiadomo, dlaczego niektórzy dorośli lepiej tolerują mleko niż inni – wyjaśnia Gerbault, dodając, że jest jeden trop.
– Tolerancja mleka jest większa w rejonach, w których od wieków hodowano zwierzęta mleczne takie jakie krowy, kozy czy owce. 
Nietolerancja laktozy na świecie (czerwony – częstsza, biały – rzadsza):

cyt. za: http://www.national-geographic.pl/magazyn-ng/nauka/nietolerancja-laktozy-kto-moze-pic-mleko


/dzięki za pomoc w przygotowaniu materiału Renacie Mikołajek/

br. Mleczarz

 Należymy do Polskiej Federacji Hodowców Bydła...

 Wykład prof. Jadwigi Kempisty 

 Coś dla odchudzających się...

WSPIERAJĄ NAS