aktualnosci

Relacja z Majówki2019-05-26


W sobotę 25 maja w Konwencie Bonifratrów w Zebrzydowicach odbyła się kolejna już „Majówka u Bonifratrów” organizowana przez Stowarzyszenie Dobroczynne im. Mikołaja Zebrzydowskiego przy współpracy z tamtejszymi Bonifratrami oraz Domem Pomocy Społecznej i Warsztatem Terapii Zajęciowej.

                                  

ZEBRZYDOWSKI 2019

Jeden film co łączy serc tak wiele" czyli premiera „Etiudy Zebrzydowskiej

 

Popularne przysłowie mawia, że do trzech razy sztuka, ale w tym wypadku to się na pewno nie sprawdzi, ponieważ twórcy „Tryptyku Zebrzydowskiego” mają już kolejne plany na przyszłość, ale po kolei.

W sobotę 25 maja w Konwencie Bonifratrów w Zebrzydowicach odbyła się kolejna już „Majówka u Bonifratrów” organizowana przez Stowarzyszenie Dobroczynne im. Mikołaja Zebrzydowskiego przy współpracy z tamtejszymi Bonifratrami oraz Domem Pomocy Społecznej i Warsztatem Terapii Zajęciowej. Całość rozpoczęła się od projekcji trzeciej części „Tryptyku Zebrzydowskiego” pt. „Etiuda Zebrzydowska”. 

Refektarz konwentu wypełniony był szczelnie przez zaproszonych gości i podopiecznych tamtejszego DPSu i WTZ. Światła przygasły i oczom widzów ukazał się film, którego akcja dzieje się współcześnie w przeciwieństwie do wcześniejszych części tryptyku. Studentka reżyserii Monika (w tej roli wspaniała Weronika Wyka) musi zrealizować etiudę, ale czas ucieka, a ona nie ma żadnego pomysłu, wtedy z pomocą przychodzi jej znajoma Wera (w tej roli po raz pierwszy po tej stronie kamery Martyna Leska), która poleca jej się udać do zebrzydowickiego DPSu, w którym mieszka Artysta (w tej roli Piotr Piecha, aktor Teatru Ludowego w Krakowie). Brakuje tylko kamerzysty i montażysty, ale Monika namawia swojego znajomego Tomka (w tej roli Sławek Łyczak, który wspaniale partneruje głównej bohaterce) i razem wyruszają do Zebrzydowic poznać Artystę i nakręcić etiudę. Nie będzie tak łatwo porozumieć się z Artystą, ale może brat zakonny (w tej roli Rafał Gralewski – aktor i znany przewodnik kalwaryjski) pomoże Monice zrozumieć zamiłowanie Artysty do postaci Mikołaja Zebrzydowskiego. Czy spotkanie z Artystą coś zmieni w Monice? Czy kontakt z mieszkańcami DPSu i WTZ sprawi, że młoda bohaterka inaczej spojrzy na świat… - odpowiedzi na te pytania przyniesie obejrzenie „Etiudy Zebrzydowskiej”.  

W filmie zagrali także pracownicy i podopieczni DPSu i WTZ. Główna bohaterka ma tylko tydzień na zrealizowanie tytułowej etiudy, więc cała zebrzydowska społeczność angażuje się w pomoc dla niej. Jednoczą się, wspierają się nawzajem, ale czy jej się uda, czy będzie w stanie zmienić siebie?

Po premierze w refektarzu rozległy się gromkie brawa i rozpoczęły się podziękowania dla twórców i wszystkich, którzy wsparli produkcję filmu. Reżyser i scenarzysta ks. Tomasz Szarliński podziękował na ręce Dyrektor DPSu Renaty Mikołajek i Kierownika WTZ Grzegorza Piotrowskiego wszystkim podopiecznym i pracownikom Konwentu za pomoc przy realizacji filmu. Następnie podziękowania popłynęły dla braci Bonifratrów biorących udział w filmie i wolontariuszy ze Szkoły nr 1 w Stanisławiu Dolnym. Gromkie brawa zebrała Weronika Wyka grająca postać Moniki, która powiedziała, że przygodę związaną z kręceniem tego filmu zapamięta do końca życia. Należy tutaj nadmienić, że Weronika prywatnie jest wolontariuszką w DPSie w Zebrzydowicach. Ks. Tomasz podziękował także Katarzynie Gacek-Duda, Paulinie Statecznej, Wojciechowi Królowi, którzy wspólnie z nim tworzyli muzykę do filmu. Podziękowania skierowano również do Fundacji Dziedzictwo, którą reprezentowała założycielka Halina Cimer. Producentem filmu było Stowarzyszenie Dobroczynne im. Mikołaja Zebrzydowskiego i na ręce wiceprezesa Jana Góralczyka ks. Tomasz złożył serdeczne podziękowania za przeprowadzenie niełatwego przedsięwzięcia. Realizacja filmu uzyskała wsparcie finansowe LGD 4 żywioły. Reprezentująca to stowarzyszenie Renata Bukowska powiedziała, że bez wątpienia były to dobrze wydane środki. W trakcie kręcenia filmu za kamerą już po raz trzeci stał Jarek Leski (w filmie pokazał swoją drugą twarz srogiego wykładowcy), który również zmontował całość. W trakcie jego podziękowań padło bardzo znamienne zdanie: „przebywanie w Konwencie, spotkanie z mieszkańcami DPSu i podopiecznymi WTZ zmienia na lepsze”. Szczególne podziękowania trafiły do Piotra Piechy, znanego krakowskiego aktora, który od kilku lat udziela się jako wolontariusz w Zebrzydowicach. Pan Piotr nieustannie inspiruje, wprowadza ruch, przełamuje nudę, rutynę i za to wszyscy w Zebrzydowicach go kochają.

Paulina, uczęszczająca na WTZ podziękowała zaś w imieniu wszystkich ks. Tomaszowi, za to co robi dla całej społeczności zebrzydowskiej.

Na zakończenie zabrzmiała piosenka „Crystal Palace” z tekstem reżysera i skomponowana wraz z Wojciechem Królem przy znakomitym akompaniamencie saksofonu Kuby Dzidka, a wykonana przez Piotra Piechę.

„Majówka u Bonifratrów” to nie tylko film, ale także kontakt ze sztuką. W tym roku z okazji 10-lecia pracy w WTZ wystawę swoich pracy zaprezentował Grzegorz Piotrowski. Wystawa została zaaranżowana na tzw. zamku. Dzień i noc przeplatały się na pracach artysty oraz wyraźne kolorystyczne plamy. W trakcie krótkiego wprowadzenia do wystawy dowiedzieliśmy się, że poprzez te prace artysta oswajał nowy krajobraz, nowe miejsce na ziemi, w którym przyszło mu żyć.

Ostatnią częścią sobotniego spotkania była wspólna majówka odprawiona w ogrodzie pod figurką Maryi Panny oraz Eucharystia w trakcie, której ks. Tomasz powiedział, że „niesamowite jest to, że jeden film potrafi złączyć serc tak wiele”.

Film „Etiuda Zebrzydowska” powstał w ramach realizacji projektu grantowego  pt: „Działania na rzecz integracji i aktywizacji międzypokoleniowej, organizacja szkoleń, spotkań integracyjnych i edukacyjnych oraz utworzenie miejsc spotkań” w ramach zadania : pt: Zebrzydowski 2019,   realizowanego w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. „Zadanie realizowane w ramach Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność dla obszaru LGD Gościniec 4 Żywiołów na lata 2014-2020”.

Paulina Tomczykiewicz

powrót do listy aktualności

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

WSPIERAJĄ NAS