Stowarzyszenie » Aktualności

Projekt: co to jest internet?2016-11-15


Wolontariusze z firmy Capgemini organizują warsztaty komputerowe dla Panów z naszego zebrzydowskiego DPSu. Poniżej galeria zdjęć z pierwszych zajęć, jak widać to dopiero początki przygody, ale zainteresowanie tematem jest widoczne, następne zajęcia w tę sobotę :)


       

*   *   *

           „People matter, results count”, na to hasło możemy się natknąć na stronie internetowej firmy Capgemini i jak się za chwilę okaże to nie jest tylko pusty slogan. Coraz częściej wielkie firmy kładą nacisk na równomierny rozwój pracowników, zarówno w organizacji, w której pracują, jak i na polu samorozwoju. Tak też jest w Capgemini, globalnym gigancie z sektora usług consultingowych i outsourcingowych. Firma ta obchodzi w tym roku 20 lecie działalności w Polsce i w związku z tym został ogłoszony dla pracowników konkurs grantowy „Inwestujemy w dobre pomysły”. 

            Ideą tego projektu jest uwrażliwienie pracowników Capgemini na występujące w otaczającym ich środowisku problemy społeczne. Pracownicy przy pomocy grantu pieniężnego i swoich kompetencji mogą zrobić coś pożytecznego na rzecz swoich lokalnych społeczności. W praktyce wygląda to tak, że trzeba napisać projekt, dobrze opracować plan działań grantowych, zdobyć dodatkowych partnerów do realizacji projektu, a potem pozostaje już tylko czekać na wyniki konkursu grantowego. Jednym ze zwycięskich projektów w 2016 roku jest projekt „Co to jest ten Internet?”, który grupa pracowników Capgemini wraz ze mną jako liderką projektu realizuje w Domu Pomocy Społecznej w Zebrzydowicach. Naszym partnerem w realizacji grantu jest Stowarzyszenie Dobroczynne im. Mikołaja Zebrzydowskiego, które promuje ideę budowania mostów pomiędzy światem osób niepełnosprawnych, a światem ludzi zdrowych.

            Nasz projekt zakładał rozprowadzenie Internetu bezprzewodowego w budynku DPSu, zakup komputera i przystosowanie go do potrzeb osób przebywających w DPsie oraz przeprowadzenie 4 warsztatów przez pracowników Capgemini dla podopiecznych DPSu. W sobotę 5 listopada odbyły się pierwsze warsztaty, na których podopieczni uczyli się podstawowych zasad obsługi laptopów. Firma Capgemini wsparła organizację laptopami, a wolontariusze kompetencjami. Warsztaty przebiegły w bardzo miłej atmosferze, o co zadbały o to pracownice DPSu. Podopieczni bardzo byli zainteresowani tematyką zajęć, zapewniali nas, że będą czekać niecierpliwie na następne warsztaty. Z naszej strony staraliśmy się przekazać naszą wiedzę w przystępny sposób oraz służyć naszą obecnością i radą przy nauce obsługi laptopów i Internetu. Przed nami jeszcze kolejne warsztaty. Mamy nadzieję, że naszym grantem wpisujemy się w ideę budowania mostów pomiędzy różnymi światami, że nie tylko podopieczni DPSu skorzystają na naszej obecności, ale również my wyniesiemy dla siebie wiele z tego wolontariatu, bo żywy kontakt z drugim człowiekiem, otwarcie na bliźniego zawsze ubogacają.

Paulina Tomczykiewicz

Członek Stowarzyszenia Dobroczynnego im. M. Zebrzydowskiego oraz leader projektu

powrót do listy aktualności

 
 
 
 

WSPIERAJĄ NAS