Stowarzyszenie » Aktualności

Relacja z DOŻYNEK 20172017-09-14


W sobotę było super! W Konwencie Ojców Bonifratrów w Zebrzydowicach odbyło się VI Dożynkowe Spotkanie Integracyjne. Wspaniała pogoda zapowiadała dobry dzień. Rozpoczął się on dla nas w Kościele Parafialnym pw. św. Michała Archanioła w Zebrzydowicach...

Jest poniedziałek rano, 11 września 2017 roku. Siedzę przy biurku w pracowni multimedialnej Warsztatu Terapii Zajęciowej w Zebrzydowicach i rozpoczynam pisanie artykułu na temat VI Dożynkowego Spotkania Integracyjnego. Trudno zebrać myśli, bo wokół spory rozgardiasz. Za oknem mieszanina przeróżnych rozmów i odgłosów, stukot przenoszonych rzeczy i melodia wydobywająca się z niezliczonej ilości mioteł, jakie można zauważyć tego dnia na naszym podwórku.  Pracownicy i podopieczni pomimo zmęczenia są uśmiechnięci i zadowoleni. Wymiana wrażeń trwa w najlepsze, każdy ma coś do powiedzenia na temat Dożynkowego Spotkania Integracyjnego, które zorganizowane zostało 9 września po raz szósty w Konwencie Bonifratrów w Zebrzydowicach. Przyjechał właśnie Pan Piotr Piecha  - aktor Teatru Ludowego w Krakowie ze swoim akordeonem. Słyszę jak podpytuje podopiecznych o samopoczucie i opinie na temat sobotniej imprezy. "Było super!" - bez wahania odpowiada Edyta Mika, uczestniczka WTZ. 

W sobotę było super! W Konwencie Ojców Bonifratrów w Zebrzydowicach odbyło się VI Dożynkowe Spotkanie Integracyjne. Wspaniała pogoda zapowiadała dobry dzień. Rozpoczął się on dla nas w Kościele Parafialnym pw. św. Michała Archanioła w Zebrzydowicach. Podczas uroczystej liturgii z pokorą dziękowaliśmy Bogu za tegoroczne plony.  Na zakończenie Ksiądz Tomasz zwrócił uwagę na nietypowy charakter tegorocznej edycji Dożynek, która jest nie tylko tradycyjną formą świętowania i dziękczynienia za zbiory, ale również wpisuje się w jublileusz 400-lecia lokacji miasta Kalwaria Zebrzydowska. Na ambonie pojawił się w stroju z epoki fundator Konwentu Mikołaj Zebrzydowski (Piotr Piecha), który przedstawił zgromadzonym swoją małżonkę Dorotę Herburt Zebrzydowską ubraną w charakterystyczną czarną suknię. W tej roli wystąpiła Pani Renata Mikołajek-Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Zebrzydowicach. Wojewoda krakowski podyktował porządek orszaku dożynkowego, który zapowiadał się niezwykle szykownie. Wystrzał z broni Dragonów Pana Zebrzydowskiego przywitał wychodzących ze świątyni. Feeria barw i dźwięków wzbudziła zachwyt gości. Husaria, Regimenty, Dragoni Starosty Lanckorońskiego, Asysta Zebrzydowskiego, Sztandar Zespołu Szkół nr 4 w Zebrzydowicach, Przedstawiciele Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Krakowie, Orkiestra Dęta i Koło Gospodyń "Same Swoje" z Przytkowic, Koło Łowieckie "Jarząbek" w oryginalnych kostiumach prezentowali się naprawdę okazale. Za nimi liczne grupy niepełnosprawnych z różnych ośrodków wsparcia z czterech województw na czele z wolontariuszami. Niebieskie chmurki z nazwami instytucji pomocowych w rękach młodzieży podkreślały główną ideę zorganizowanego wydarzenia. Dożynkowe Spotkanie Integracyjne jest inicjatywą współfinasowaną ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, której głównym celem jest wzajemna integracja środowiska osób niepełnosprawnych i społeczności lokalnej. Wielobarwny korowód dożynkowy zamykali gospodarze imprezy Dorota i Mikołaj Zebrzydowscy, wspólnie z podopiecznymi Konwentu i przedstawicielami władz państwowych oraz kościelnych. W krótkiej, improwizowanej scence pomocy słabnącemu pielgrzymowi pokazali, że kazdy z nas ma wybór i w danej sytuacji może zachować się różnie, ale wartość bezinteresownej miłości bliźniego jest niekwestionowana. Wzbogaceni tą prawdą z radością udaliśmy się do Konwentu Bonifratrów, gdzie po odśpiewaniu  dożynkowego hymnu "Pieśni o Cedronie" rozpoczęliśmy  biesiadę. 

Zebrzydowickim Dożynkom towarzyszyło w tym roku wiele atrakcji:  warsztaty artystyczne, fotograficzne, historyczne, projekcja filmu o Mikołaju Zebrzydowskim, wystawa prac konkursowych "Sen o Kalwarii", zabawa taneczna. Dla pasjonatów wojskowości organizatorzy przygotowali wyjątkową niespodziankę. Na polach gospodarstwa Konwentu rozegrało się widowisko historyczne pn. "Potyczka o Dwór Zebrzydowskiego z 1655 roku". Członkowie grup rekonstrukcyjnych w strojach i wyposażeniu z epoki zaprezentowali scenę bitwy pomiędzy Polakami i Szwedami. Czy takie wydarzenie miało miejsce na tych ziemiach? Tego nie wiemy, ale wiemy że przyciągnęło uwagę kilkuset widzów z różnych zakątków naszego powiatu. 

Nie będzie chyba przesadą stwierdzenie, że zabawa trwała prawie do rana, a ostatni goście niechętnie opuszczali bonifraterski ogród. Obraz tańczących na parkiecie ludzi, obecność tak wielu przedstawicieli różnych środowisk w jednym miejscu, poczucie wspólnoty i wesela rozczulało najmocniej. Byli z nami tego dnia m.in.: Prowincjał Zakonu Bonifratrów - Ojciec Eugeniusz Kret, Wicestarosta Powiatu Wadowickiego - Pan Andrzej Górecki, Burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej - Pan Augustyn Ormanty, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie - Pani Barbara Pindel - Polaszek oraz Małopolski Wicekurator Oświaty - Pani Halina Cimer. O uroczy klimat zatroszczył się duet muyczny WALOR.

Kamila Mentel

***

Impreza na szóstkę!!!

W ostatnią sobotę w Zebrzydowicach odbyło się VI Dożynkowe Spotkanie Intergracyjne, w którym wzięłam udział. Rozpoczęło się ono od pięknej, uroczystej mszy świętej w Kościele Parafialnym w Zebrzydowicach. Po niej wyruszyliśmy w cudownym korowodzie na czele z orkiestrą i wojskiem do Konwentu. Było to bardzo wzruszające. Gdy weszliśmy na plac, rozpoczęła się część oficajlna prowadzona przez Dyrektor Domu Pomocy Społecznej -  Panią Renatę Mikołajek oraz Pana Piotra Piechę - aktora Teatru Ludowego w Krakowie, którzy byli starostami tegorocznych Dożynek. Na koniec naszą "Pieśń o Cedronie" zaśpiewał zespół ludowy "Sami swoi" i zaczęły się tańce. Bawiliśmy się wspólnie z kolegami z innych domów i gośćmi z okolicy. Zabawa była świetna. Wytańczyłam się jak nigdy. Do domu wróciłam zadowola. 

Podczas imprezy na placu byli różni wystawcy, wata cukrowa, napoje, dmuchańce, garncarz i dragoni. Największym zainteresowaniem cieszyła się "Potyczka o Dwór Zebrzydowskiego". 

Gratuluję organizatorom wspaniałych Dożynek.

Edyta Mika

***

~ ~ ~

Sobotni dzień 9 września 2017 roku był dla nas dniem pracowito-zabawowym. Odbyło się bowiem u nas VI Dożynkowe Spotkanie Integracyjne,  na które przybyło sporo gości. Zaszczycili nas swoją obecnością m.in.: Ojciec Prowincjał, Burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej, Dyrektor PCPR w Wadowicach, mieszkańcy i uczestnicy licznych ośrodków wsparcia oraz rodzice i bliscy podopiecznych Konwentu. 

Na początku Dożynek odbyła się Msza Św., w czasie której dziękowaliśmy Bogu za udane zbiory. Po uroczystości w kolorowym korowodzie dożynkowym udaliśmy się do Konwentu, gdzie przywitał nas zespół ludowy "Sami Swoi" z Przytkowic. Po przywitaniu gości przez Dyrektor Domu Pomocy Społecznej - Panią Renatę Mikołajek i Aktora Teatru Ludowego w Krakowie  - Pana Piotra Piechę Pani Kasia Gacek - Duda w duecie z Panem Piotrem i przy akompaniamencie gitarowym Księdza Tomasza wykonali balladę z filmu "Sen o Kalwarii". Następnie zorganizowany został poczęstunek i potańcówka. W przerwie Pan Kierownik ogłosił laureatów konkursu plastycznego "Sen o Kalwarii". Można było także odwiedzić obóz dragonów, wziąć udział w warsztatach artystycznych i fotograficznych czy spotkać się z garncarzem. Pokaźną widownię zgromadziło widowisko historyczne "Potyczka o Dwór Zebrzydowskiego". 

Uważam, że VI Dożynkowe Spotkanie Integracyjne było niezapomnianym przeżyciem. 

Sylwia Lisowska



powrót do listy aktualności

WSPIERAJĄ NAS