Stowarzyszenie » Aktualności
Relacja z Majówki2017-05-30
Zapraszamy do przeczytania
relacji z Majówki u Bonifratrów:
„Majówka u Bonifratrów”
To była piękna sobota w Konwencie Bonifratrów w Zebrzydowicach. Kapryśna dotąd pogoda dała w tym dniu za wygraną i na niebie pojawiło się długo wyczekiwane słońce. W prawdziwie wiosennym klimacie świętowaliśmy już po raz drugi „Majówkę u Bonifratrów”. Tegoroczna edycja obfitowała w wydarzenia artystyczne i chyba śmiało można powiedzieć, że dostarczyła wielu duchowych przeżyć.
W specjalnie zaciemnionej sali refektarza zgromadzili się przyjaciele Konwentu, którzy w skupieniu oczekiwali na premierę niezwykłego filmu. Przygotowania do niego trwały od wielu miesięcy, już wtedy gdy ziemię pokrywała warstwa białego puchu, a temperatura była daleka od tej majówkowej. Autorem scenariusza i reżyserem obrazu jest Ks. Tomasz Szarliński – prezes Stowarzyszenia Dobroczynnego im. Mikołaja Zebrzydowskiego. To on odważył się urzeczywistnić pomysł nakręcenia filmu z okazji 400-lecia lokacji Kalwarii Zebrzydowskiej integrującego różne środowiska: osób niepełnosprawnych, pracowników Konwentu, dzieci i młodzieży, duchownych oraz wolontariuszy. Opiekunem artystycznym przedsięwzięcia został Piotr Piecha – aktor Teatru Ludowego w Krakowie, który w filmie wcielił się w postać Mikołaja Zebrzydowskiego. Zdjęcia i montaż to głównie zasługa Jarosława Leskiego – nauczyciela pobliskiej szkoły średniej i znanego w środowisku miłośnika gwiazd. „Sen o Kalwarii”, bo tak nazywa się nasz film, nie jest rekonstrukcją historyczną wydarzeń, lecz próbą dotarcia do sensu lokacji około 1617 r. miasta Zebrzydów, które z biegiem czasu przyjęło obecną nazwę. Film zrealizowany został przez Stowarzyszenie Dobroczynne w ramach projektu „Zebrzydowski 2017” przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, a jego zasadniczym celem jest budowanie Mostów Miłosierdzia. Patronat honorowy nad projektem objęli: Arcybiskup Marek Jędraszewski Metropolita Krakowski, Prowincjał Bonifratrów br. Eugeniusz Kret OH, Wojewoda Małopolski, Marszałek Województwa Małopolskiego, Starosta Wadowicki, Burmistrz Miasta Kalwaria Zebrzydowska, Wydział Historii i Dziedzictwa Kulturowego. Film spotkał się z życzliwym odbiorem publiczności, która w komentarzu zwracała uwagę na jego artystyczną i społeczną wartość. Widzowie docenili warstwę estetyczną dzieła, na którą składało się wiele elementów: gra aktorska, specjalnie szyte kostiumy, scenografia, piękno krajobrazu czywysmakowana muzyka, świetnie skomponowana z filmową historią. Przypomnijmy, żeścieżka dźwiękowa z filmu „Sen o Kalwarii” to wspólne dzieło Joachima Mencel i Katarzyny Gacek – Duda.
Kolejnym ciekawym punktem majowego spotkania w Zebrzydowicach był panel historyczny poświęcony Mikołajowi Zebrzydowskiemu i lokacji miasta. Uczestniczyli w nim wybitni historycy prawa i epoki nowożytnej. Naukowcy w żywy i barwny sposób opowiadali o naszym fundatorze, wyjaśniając wagę podjętych przez niego decyzji i ich historyczny kontekst. Dyskusja była na tyle frapująca, że pewnie toczyłaby się dłużej, gdyby nie konieczność trzymania się harmonogramu dnia. Czuwał nad nim Ks. Tomasz, który w odpowiednim momencie zaprosił gości na wernisaż malarstwa Mariana Gromady.
Wystawa zorganizowana została w zabytkowych pomieszczeniach dworu Zebrzydowskiego. Prace składające się na ekspozycję koncentrowały się wokół dwóch najważniejszych dla tego twórcy tematów: służby, cierpienia i zmartwychwstania. Wielu
z pewnością zachwyciły i sprowokowały do refleksji.
Tymczasem w refektarzu stroił się już zespół Cracow Guitar Quortet. Krakowscy wirtuozi gitary mają na swoim koncie udział w wielu projektach muzycznych w Polsce i za granicą, występują na najbardziej prestiżowych festiwalach muzyki gitarowej, w urokliwy sposób ukazując jej piękno i bogactwo. W sobotnie popołudnie wypełnili XVI-wieczny refektarz Bonifratrów w Zebrzydowicach nutą wzniosłej zadumy.
Spotkanie zakończyło się tradycyjnym nabożeństwem majowym w ogrodzie. Wokół figury Matki Bożej otoczonej czterema płonącymi pochodniami zebrali się uczestnicy „Majówki u Bonifratrów” oraz członkowie chóru Soli Deo z Parafii Św. Józefa z Kalwarii Zebrzydowskiej. W wdzięcznym, modlitewnym tonie odśpiewana została litania loretańska, po której nastąpiła uroczysta Msza Św.
Dzień chylił się ku końcowi. Ostatni goście powoli opuszczali podwórko Konwentu Bonifratrów w ręku trzymając pamiątkowe torby opieczętowane logiem projektu „Zebrzydowski 2017”. Widoczny na nich uśmiechnięty Zebrzydowski był wyraźnie zadowolony. My również cieszymy się z tego dnia dziękując równocześnie wszystkim przybyłym za obecność i zainteresowanie.
Kamila Mencel